Strach z pavouků provází život mnoha lidí. A to přesto, že se u nás jedovaté druhy ve volné přírodě nevyskytují. Co by měli říkat takoví Australané? Na jejich kontinentu volně pobíhá jeden z nejjedovatějších pavouků na světě – sklípkanec jedovatý.
· Samičku rozhodně nikdo nepřehlédne, protože s roztaženýma nohama je velká asi jako talíř.
· Mnohem nebezpečnější je v tomto případě sameček, který má sedm milimetrů dlouhá klepítka.
o Dokáže jimi prokousnout dokonce lebku ještěrky.
Tento pavouk je nositelem nejnebezpečnějšího jedu pro člověka a opice. Ostatním savcům nebezpečný není. Od doby, kdy vědci vytvořili protijed, k žádnému dalšímu úmrtí nedošlo. Tito pavouci se často objevují v bazénech, kam nedopatřením spadnou. Dokáží tu ale přežít i mnoho hodin. Pokud se cítí ohroženi, pak se stávají agresivními.
Jed se na člověku projevuje
– ztíženým dýcháním
– zrychleným pulsem
– zvýšenou teplotou
– potíži s polykáním
– zrakovými problémy.
Jestliže není na blízku okamžitá pomoc, pak postižený umírá v důsledku selhání srdce. Rychlost v podání protijedu je určitě na místě, jed tohoto pavouka totiž spolehlivě zabíjí do tří hodin.
Černá vdova číhá na WC
Sklípkanec rozhodně není jediným nebezpečným pavoukem, na kterého můžete v Austrálii narazit. Dalším zástupcem tohoto zajímavého hmyzu je snovačka jedovatá. Zatímco sklípkanec právě k drobečkům nepatří, tento pavouk je o to nebezpečnější, že je opravdu malý. Sameček měří i s končetinami jen něco okolo dvou centimetrů. Tento pavouk je také známý pod názvem černá vdova. Každoročně kousne v Austrálii kolem šesti set lidí.
o Jeho specialitou je ukrytí se pod záchodové prkénko.
Také se doporučuje, aby si návštěvník tohoto kontinentu vždy vyklepal boty před nazutím. Jed tohoto pavouka působí do několika minut a je patnáctkrát jedovatější nežli jed chřestýše.