Kůň má bez podkov, to jest naboso, nejpřirozenější podmínky pro běh i chůzi. Přesto se doporučuje při jízdě na koních chránit kopyta koní, když ne už klasickými podkovami, tak běžeckými botami pro koně. Během patnácti let se rozvoj alternativních metod, které by úplně nahradily tradiční podkování koní, velmi posunul kupředu. Tyto nejnovější metody nabízejí vysoké množství výhod. Zároveň plně respektují přirozené potřeby, které koně mají.
Stop těžkým podkovám
Rakouský veterinární inspektor Charly Forstner si v průběhu své praxe povšiml, že více jak padesát procent koní se muselo nechat utratit kvůli potížím, které vznikly v důsledku nošení těžkých a nepohodlných podkov. Tyto potíže se týkaly převážně kopyt, ale také nohou koní. Forstner proto společně se svojí manželkou Louisou okolo dvaceti let hledal alternativy, které by koním poskytovaly mnoho volnosti, a zároveň, aby byly pro koně stoprocentně bezpečné. Folstnerovi jsou také vlastníky několika koní. Výsledkem hledání inspektora a jeho ženy jsou první běžecké boty pro koně. Na rozdíl od klasických železných podkov je manipulace s plastovými podkovami mnohem jednodušší. Mimo to jsou prý vyrobené tak, aby koním pomáhaly k posílení citlivých šlach a vazů.
Podkovy z plastu
Vědci během let zjistili, že klasické železné podkovy, které se až doposud koním dávaly, znehybňují koním šlachy a svaly. Je to asi stejný pocit, jako by člověk nosil sádru. Na rozdíl od klasických železných podkov jsou plastové podkovy flexibilní. Umožňují koni všechny přirozené pohyby kopyt, a to na naprosto všech typech terénu. U plastových podkov se nepoužívají hřebíky, ale podkovy se jednoduše na kopyta koní připnou. Tím jsou ke kopytu daleko šetrnější, než jejich železné předchůdkyně. Navíc se na ně, podle rakouského inspektora, na rozdíl od klasických podkov nelepí bláto.