Vanička nebo kyblík?
Na trhu je nepřeberné množství velikostí, tvarů a barev koupacích nádob. Někdo je zastáncem klasické vaničky, jiní si zase nemůžou vynachválit koupací kyblík. Ve vaničce má miminko spoustu prostoru pro pohyb. Velmi důležitou pomůckou je látková nebo molitanová podložka pod dítě, nemusíte ho tak celou dobu držet a lépe se Vám s ním manipuluje. Koupací kyblík má výhodu v tom, že je v něm naopak více stísněné a má větší pocit bezpečí. Můžeme ale pořídit i takový, ve kterém je miminko v polosedu, pod zadečkem má zábranu a opěrkou hlavičky je pěnová plocha. Je více prostorný než klasický kyblík a nemusíte ho vlastně skoro vůbec přidržovat. Podle mých zkušeností je nejlepší volbou. Patří ale také mezi nejdražší.
Mycí pomůcky
Po narození je vhodné používat pouze čistou vodu. Pokožka je ještě velmi citlivá a gely, šampony i mýdla by ji zbytečně zatěžovaly. Později můžeme začít s jemnými prostředky určenými vyloženě pro děti nebo přidat do vody pár kapek mycího oleje.
Postup při mytí
Začínáme vždy od obličeje a hlavičky a postupujeme směrem dolů. Nesmíme zapomínat pořádně omýt oblast pod krkem, podpaždí a místa, která jsou špatně dostupná, aby se v nich nehromadila špína.
Péče po koupání
Po vyndání z nádoby položíme miminko na suchou látkovou plenu a druhou ho celé osušíme. Zpočátku se používají plenky, protože jsou jemnější než osušky a nenaruší tak citlivou pokožku. Zadeček ošetříme krémem na opruzeniny a zbytek těla, včetně hlavy namažeme šetrným olejem. Později můžeme používat baby krémy. Pokud má Vaše miminko vlásky, určitě je nezapomeňte učesat speciálním kartáčem, aby se mu nezacuchávaly. Už ho stačí jen obléknout do oblíbeného pyžamka.
Během koupání byste měli na miminko mluvit, říkat mu, co děláte, jaké části těla myjete. Během prvních týdnů by nemělo být ve vodě déle než 5 minut. Jak poroste, začněte s vodními hrami a pobyt ve vodě prodlužujte.