Odjíždíte na dovolenou, na prázdniny, na vandry s kamarády a plánujete spoustu dobrodružných aktivit, které se budou odehrávat převážně v přírodě. Pro pohyb v přírodě a na drsném povrchu je třeba pečlivě vybírat tu správnou turistickou obuv. Také se o ni musíme dobře starat, aby nám sloužila co nejlépe a nejdéle.
Kvalita nade vše
V první řadě se musíme zaměřit na kvalitu. Budeme-li si kupovat laciné, nekvalitní obutí, může se nám to škaredě nevyplatit. Zcela jistě se nám velmi brzy rozpadnou, zradí nás, když bude nejméně vhodná doba, budou se nám v nich nepříjemně potit nohy, nebo se takové laciné křusky naopak v dešti celé promáčí. A to nemluvíme o naprosté absenci pohodlí a příjemném nošení. Takže když si zakoupíme kvalitní a pevné boty, vydrží nám mnohem déle a taková investice, ačkoliv nemusí být zrovna levná, se nám mnohonásobně vyplatí. Z dlouhodobého hlediska si pořídíme velmi použitelnou obuv, která, i když už nebude tak krásná jako nová, a bude celá obnošená, bude dál sloužit tak, jako by nová byla. Velice vhodná je klasická pevná turistická obuv s dobře tvarovanou klenbou, která je měkká na došlap a je prodyšná.
Základem je boty rozchodit
Základní a velice důležité pravidlo je nikdy si nebrat na cestu boty úplně nově zakoupené, nevyzkoušené, nenošené a vůbec nerozšlápnuté. Protože každá obuv, pokud je úplně nová, působí na nohou během takového dlouhého nošení v prvních dnech mnoho problémů. Taková turistická obuv se musí noze nejprve přizpůsobit a vaše nohy si na ni musí zvyknout. Protože je to jiný druh obuvi, než na jaký byly naše nohy zvyklé, a tyto boty se nohou dotýkají na jiných místech než obuv předchozí.
Důležitá impregnace
Rozhodně doporučujeme nově zakoupené boty před cestou impregnovat. Impregnace totiž zaručuje odolnost obuvi vůči vodě a jiným nečistotám. Pokud už boty provlhnou, je dobré je ponechat dobře vyschnout na teplém místě. Není-li taková možnost, velmi nám pomůže vložit do vlhkých bot novinový papír.